Skip to content
close
close
 

Jaunumi un notikumi

MARIO DRAGI (MARIO DRAGHI) UZRUNA PAR GODU JAUNĀS 50 EIRO BANKNOTES LAIŠANAI APGROZĪBĀ

MARIO DRAGI (MARIO DRAGHI) UZRUNA PAR GODU JAUNĀS 50 EIRO BANKNOTES LAIŠANAI APGROZĪBĀ


Man ir gods atrasties šeit šajā pēcpusdienā, lai laistu apgrozībā jauno 50 eiro banknoti. Šis pasākums ir manu ECB un Eirosistēmas kolēģu ilgo pētījumu un pašaizliedzīgā darba kulminācija, un es aplaudēju viņiem par vēl viena pirmklasīga produkta izveidi. Lai gan banknotēm, iespējams, netiek pievērsts tik daudz uzmanības kā citiem mūsu monetārās politikas aspektiem, tās veido būtisku mūsu darba daļu. Un savā ziņā eiro zonā to loma ir vēl nozīmīgāka, nekā citās pasaules daļās.

Lai gan elektroniskie maksājumi iemanto arvien lielāku popularitāti, skaidrā nauda aizvien ir mūsu svarīgākais maksāšanas līdzeklis. ECB uzdevumā veiktais apsekojums par skaidrās naudas izmantošanu, kas tiks drīzumā publiskots, liecina, ka vairāk nekā trīs ceturtdaļas maksājumu eiro zonas tirdzniecības vietās veic skaidrā naudā. Darījumu vērtības izteiksmē tā ir vairāk nekā puse maksājumu. Tādējādi pat šajā digitālajā laikmetā skaidrā nauda joprojām ir vitāli svarīga mūsu tautsaimniecībai.

Un tas īpaši attiecas uz 50 eiro banknoti, kas ir mūsu nozīmīgākā nominālvērtība. Apgrozībā ir vairāk nekā 9 mljrd. šo banknošu, veidojot 46% no visām eiro banknotēm. Tas ir vairāk nekā kopējais banknošu skaits, kas tika laists apgrozībā eiro ieviešanas laikā 2002. gadā.

Tāpēc ir skaidrs, ka, lai tautsaimniecība spētu funkcionēt, cilvēkiem jāuzticas naudai – tai jābūt izturīgai, viegli pārbaudāmai un vienmēr pieejamai. Un, iespējams, visbūtiskāk – tai jābūt drošai. Mums jāapsteidz banknošu viltotāji, kuri varētu apdraudēt sabiedrības uzticēšanos naudai. Tāpēc inovācija ir mūsu banknošu attīstības galvenais aspekts un mēs cenšamies izmantot jaunākās un efektīvākās banknošu izgatavošanas tehnoloģijas.

Jaunā 50 eiro banknote, piemēram, ietver visus jaunās 20 eiro banknotes uzlabotos pretviltošanas elementus, vēl labāk nodrošinot to pret viltojumiem nekā pirmā izlaiduma banknotes. To arī vieglāk lietot cilvēkiem ar redzes traucējumiem, jo aversā izmantoti lielāki burti un cipari un gar banknotes malām iestrādātas sataustāmas zīmes.

Un, lai nodrošinātu, ka cilvēki atpazīst jauno banknoti, Eirosistēma īstenojusi plašu komunikācijas kampaņu, kuras mērķis bija uzrunāt auditoriju, izmantojot vairākus kanālus. Tādējādi ieinteresētās puses varēja saņemt nepieciešamo informāciju par banknoti un tās pretviltošanas elementiem.

Taču ir vēl viens iemesls, kāpēc banknotes mūsu darbā ir tik būtiskas – šis iemesls eiro zonai ir nozīmīgāks nekā citiem. Vairāku valstu savienībā, kādā dzīvojam, vienotu identitāti radīt ir daudz sarežģītāk nekā vienas nācijas valstī, kurai ir sava kultūra un vēsture. Eiro ir kas tāds, kas ir kopējs mums visiem – tas ir reāls Eiropas vienotības simbols.

Eiro banknote, ko turam rokā un kuru varam izmantot 19 valstīs, ir atgādinājums par Eiropā panākto dziļo integrāciju. Patiešām, atbildot uz jautājumu par svarīgākajām Eiropas identitātes sastāvdaļām, eiro zonas iedzīvotāji uzreiz pēc demokrātijas un brīvības nosauc vienoto valūtu. Un, neraugoties uz sarežģījumiem pēdējos gados, vienoto valūtu šobrīd atbalsta 70% iedzīvotāju. Tas atbilst augstākajiem rādītājiem pirms krīzes.

Sadarbībā ar valstu centrālajām bankām, kredītiestādēm un banknošu iekārtu ražotājiem pēdējos deviņos mēnešos pielāgoti vairāki simti tūkstošu iekārtu un automātu – un, sākot ar šodienu, jaunā 50 eiro banknote ir pieejama.


Eiropas Centrālā banka
Komunikācijas ģenerāldirektorāts, Pasaules plašsaziņas līdzekļu attiecību nodaļa
Sonnemannstrasse 20, 60314 Frankfurt am Main, Germany
Tālr.: +49 69 1344 7455
e-pasts: media@ecb.europa.eu | Interneta vietne: http://www.ecb.europa.eu | Media contacts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.


close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Log in

Forgotten your password?

*Required data


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

A confirmation of the availability of the publications requested will be sent to the name and address indicated in your account. If you would like to send the publications to another address, please indicate this below.

* Required data
** The publications are available free of charge from the ECB as long as stocks last.


close

Feedback form


Feedback form for the download of materials

Please let us know how you intend to distribute our materials.

* Required data


TERMS AND CONDITIONS


LETTER OF INTENT

We wish to use the electronic media and/or print media produced by the European Central Bank (ECB) to inform others. We declare that:
1. Any information or materials received from the ECB will be used for information purposes only.
2. We will not use the “€ OUR MONEY” logo for purposes that could be detrimental to the euro, or for commercial or advertising purposes, and we will adhere to the style guidelines provided in the Partnership Programme.
3. Any electronic materials, pictures, files or documents provided by the ECB will remain its sole property. The ECB will reserve its or third-party copyrights. We will not pass any information or materials received from the ECB to any third party, except for production purposes.
4. Should we use the original master files of materials prepared by the ECB, we will preserve the integrity of the text.
5. We pledge to follow the reproduction rules for euro banknotes and coins as published in the Official Journal of the European Union and available on the ECB’s website at www.ecb.europa.eu/euro/banknotes/reproduction/html/index.en.html.
6. If we use electronic media online, we will include a link to www.new-euro-banknotes.eu and we will inform the ECB of the material used and where it has been used. We will forward the links.
7. We understand that stocks of ECB materials for distribution are limited. We will inform the ECB of the number of copies distributed, the means of distribution as well as the target groups.
On behalf of the company/institution mentioned above, we declare that we will refrain from using any materials either in printed or electronic form provided by the ECB until our membership of the Partnership Programme has been confirmed.
We will be liable for any damages incurred by the ECB should we not act in accordance with this Letter of Intent. We also understand that the ECB reserves the right to terminate our membership at any time.


DISCLAIMER

This privacy notice is made on behalf of the European Central Bank (ECB) and applies to Havas 360, its sub-contractors and all central banks referred to as data processors below.
When you fill in the form on the website http://www.new-euro-banknotes.eu/, we collect personal information directly from you in order to provide you with information on euro banknotes. Your data will be used only for that purpose. You cannot receive information if you do not complete the form.
We keep information on your activity with us and delete it after three years of inactivity. We are committed to ensuring that your information is secure. In order to prevent unauthorised access or disclosure, we have put in place physical, electronic and managerial procedures to safeguard and secure the information we collect online.
We use this personal information to deal with your request(s), manage your account and offer you other ECB publications.
We disclose this information to our sub-contractor CetSI and on a need-to-know basis to the relevant data processors.

A. Your choices

1) You have the right to see the information that we have about you and to get mistakes corrected by contacting Havas 360;
2) You have the right to delete your account with Havas 360.

B. Important

Your information is protected by European Union law. National data protection laws apply in relation to the technical and organisational security measures to be applied by the data processors mentioned below, unless the data processor is the ECB. Contact details for the European Data Protection Supervisor can be found at http://ec.europa.eu/justice/data-protection/bodies/supervisor/index_en.htm.

C. How to reach us

C.1 Contact data of data controller

Sabine Eismann
European Central Bank
Sonnemannstrasse 20
60314 Frankfurt am Main
Germany
Phone: +49 69 1344 5312
Fax.: +49 69 1344 5775
E-mail: partnershipprogramme@ecb.europa.eu
www.ecb.europa.eu

C.2 Contact data of data processors

C.2.1 General data processors

Laurent Lé
Havas 360
29/30 quai de Dion Bouton
Puteaux Cedex 92817
France
Phone: +33 1 58 47 92 43
Fax: +33 1 58 47 86 00
www.havas360.fr

Jerome Ospitaletche
CetSI
93/105 rue Veuve Lacroix
92000 NANTERRE
Phone: +33 1 41 19 40 50

C.2.2 Data processor for Member States and third countries

See data controller.

D. Final provisions

Data controllers may change this privacy notice from time to time by updating this page. You should check this page occasionally to ensure that you are satisfied with any changes. This privacy notice is effective from 22 November 2013.

you have to accept conditions


close
close

ACCESS TO MY ACCOUNT


Create an account